BIP
Grafika BIP

Aktualności

W 2016r. na konferencji "Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych" przedstawiciele gminy zaprezentowali referat na temat rewitalizacji osiedla familoków. Referat miał zobrazować sposób w jaki zdegradowane tereny XIX wiecznego osiedla robotniczego można zagospodarować w nowy sposób, tworząc nową przestrzeń publiczną.

Zdjęcie przedstawiające zrewitalizowane osiedle

Zdjęcie przedstawiające zrewitalizowane osiedle

 

W listopadzie 2016r. Powiatowy Urząd Pracy przyznał Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej nagrodę za długoletnią i efektywną współpracę. Na przestrzeni minionych 10 lat ZGM aktywnie uczestniczył w aktywizacji bezrobotnych. Ponad 120 osób odbyło tutaj staże dzięki którym wielu osobom udało się znaleźć pracę. Niektórzy mogli również skorzystać z prac społeczno-użytecznych, prac interwencyjnych oraz robót publicznych. Bezrobocie stanowi poważny problem w naszym regionie, dlatego wszelkie próby podjęcia pracy, nawet krótkotrwałej, są dla wielu mieszkańców sposobem na poprawę jakości życia.

Zdjęcie przedstawia statuetkę Powiatowego Urzędu Pracy dla ZGM za długoletnią i efektywną pracę


O 1 stycznia 2017r. zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego osiedle patronackie kopalni "Dębieńsko" czyli zabytkowe familoki zostało dołączone do Szlaków Zabytków Techniki.

Osiedle to wg opinii architektów i znawców zabytków jest najlepiej zachowanym kompleksem tego typu w naszym regionie. Budynki powstały na przełomie XIX i XX wieku. Miały zapewnić zaplecze mieszkaniowe dla pracowników KWK "Dębieńsko". Osiedle wyróżnia się wieloma ciekawymi elementami ozdobnymi jak glazurowanie, deskowanie, mur pruski czy dach mansardowy. Wszystkie budynki tworzą spójną zabudowę, chociaż każdy z familoków jest inny.

Jak na tamte czasy osiedle było bardzo nowoczesne i samowystarczalne. Znajdowało się tam wszytko, co było potrzebne mieszkańcom, a każde z mieszkań miało swój ogródek oraz budynek gospodarczy.

Obecnie trwają prace mające na celu rewitalizację infrastrukturalną i społeczną osiedla. Kolejne familoki mają odzyskać swój dawny, piękny wygląd.

Włączanie familoków do Szlaku Zabytków Techniki to duże wyróżnienie. Powstał on 10 lat temu z inicjatywy samorządu województwa. Zawiera tak znane i cenione zabytki jak Radiostacja w Gliwicach, osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowiach. kopalnia Ignacy w Rybniku czy Browar w Tychach i kopalnia Guido w Zabrzu.

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
BIP ZGM Czerwionka Leszczyny
Pierwsza publikacja
Kucharski Krystian 2022-04-13 12:21
Aktualizacja publikacji
   
Wytworzenie publikacji
Kucharski Krystian 2017-07-18 08:25
Zatwierdzenie
Kucharski Krystian 2017-07-18 08:25
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
151
do góry